Alt ekstremite bölgesi yaralanmlarında özellikle trafik kazaları ve spor yaralanmaları önemli bir yer tutar. Bu yaralanmalar, spora dönüş süresinin uzun olması ve bacak üzerine yük verememe sorunu nedeni ile uzun süre normal günlük yaşamdan uzak kalma sorunları nedeni ile ciddi yaralanmalardır. Aynı zamanda alt ekstremite arter ve sinir yaralanmaları daha ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Femur üst ucu kırıkları genellikle collum femoris, trochanter major, trochanter minör hizasında görülür. Bu kırıklar içinde en sık görüleni olan Collum femoris kırığı özellikle osteporozu olan yaşlı kişilerde düşme sonucu meydana gelir. Bu tip kırıklarda Femur başını besleyen arter zedelenirse Femur başında aseptik nekroz gelişim riski çok yüksektir. Corpus femoris, yani Femur kemiğinin gövde kısmında meydana gelen kırıklar genellikle doğum sırasında görülür. Ayrıca çocuklarda düşme, aşırı rotasyona zorlama, trafik kazalarında gelen direk streslerde sık görülen bir kırık tipidir. Femur’un alt ucunda ki kırıklarda, M.gastrocnemius kasının kırığın distal parçasını arkaya çekmesi nedeni ile A.poplitea isimli damarın zedelenmesine neden olabilmektedir.

Tibia ve fibula kırıkları genellikle trafik ve spor kazaları sonucunda meydana gelir. Kırık genellikle kemiğin en zayıf yeri olan 2/3 üst, 1/3 alt birleşme noktasında ortaya çıkar.

Ayağın aşırı şekilde dorsi fleksiyona(ayağın yukarı doğru kaldırılması hareketi) zorlanması durumunda, Talus kırıkları görülür ve bu kırığa bu kemiğin dislokasyon dediğimiz çıkık durumuda eşlik edebilir. Eğer kırık collum bölgesinde meydana gelirse bu bölgeden geçen kemiğe giden damarlar zedelenir ve nekroz meydana gelir.<< Anasayfa'ya Dön

Etiketler : , , , ,